Kwadratowe nutki.

Jeszcze dwa dni  po masażu czułem swój kręgosłup – oznajmił mi na przywitanie 
Paweł Kaczmarczyk.
Wpadłem na niego w holu Pałacu Szustra , na chwilę przed rozpoczęciem  koncertu.
No cóż, nie było to mizianie  tylko masaż leczniczy i wszystko przebiegło zgodnie z klasyką gatunku… trzeciego dnia zmartwychwstanie – odpowiedziałem .
Za to teraz świetnie się czuję i zapiszę się na kolejną wizytę jak będzie pan w Krakowie – dorzucił z uśmiechem.


Och ci muzycy, są jak sportowcy chociaż nie zdają sobie z tego sprawy.
Wyczerpujące, wielogodzinne próby. Tygodnie, miesiące intensywnych treningów, a potem występ przed publicznością. Godzina, półtorej, czasem dwie fizycznego i psychicznego wysiłku. Publika  zachwycona, porwana i uniesiona.  A plecy bolą.  Rwą ramiona,  a w zmęczonych  dłoniach z trudem utrzymać można kieliszek czerwonego wina na uroczystym bankiecie po koncercie. 

  
Od lat z zabiegów masażu leczniczego w naszym centrum korzysta wielu muzyków.  Dzięki temu dało nam to możliwość zwrócenia uwagi na pewną ciekawą zależność pomiędzy dolegliwościami ciała, a instrumentem na którym grają. A im większa jest ekspresja ciała w trakcie gry, tym silniejsze są potem odczucia bólowe w  określonych jego partiach. Granie w pozycji siedzącej najbardziej obciąża odcinek lędźwiowo- krzyżowy, natomiast pozycja stojąca i do tego przygarbiona wywołuje zakłócenia w odcinku piersiowym. Typowym przykładem są tutaj kontrabasiści, potem gitarzyści i w końcu wszyscy, którzy mogli by nawet siedzieć ale wolą stać … i grać.  Ci , którzy nie ustoją w jednym miejscu i muszą zagospodarować całą przestrzeń sceny swoim ciałem najczęściej mają dysfunkcje stawu biodrowo – krzyżowego co w konsekwencji prowadzi do asymetrii miednicy i zmian chorobowych w całym kręgosłupie. Skrzypce to piękny instrument, ale robi też dużo zamieszania w odcinku szyjnym i obręczy barkowej. Wymuszona,  jednostronna pozycja głowy w trakcie grania powoduje zmiany  napięciowe mięśni prawej i lewej strony szyi, a uniesione w czasie  grania ręce mocno obciążają mięśni karku i ramion.  Potem pojawia się ból i …kwadratowe nutki. Vivaldi się wkurza, a chirurg zaciera ręce. Strażnika rytmu, perkusistę najczęściej dotykają problemy dolnego odcinka kręgosłupa. Nie dość, że gra w pozycji siedzącej, czasami bardzo niewygodnej, to na dodatek dźwiga te swoje „kotły” w tę i z powrotem.  Wystarczy moment nieuwagi i …  „ Huston -  mamy problem”.  Ten problem to dyskopatia lub kręgozmyk. Jedno i drugie brzmi groźnie i groźnie wygląda. Pot leje się strumieniami nie z wysiłku lecz z bólu, a wykrzywiona twarz muzyka nie wyraża jego artystycznych przeżyć tylko określa straszne cierpienie. Taką relację ze swojego koncertu przedstawił mi jeden ze znanych perkusistów, który z kwalifikacją operacyjną trafił do nas na zabiegi. Na szczęście obyło się bez operacji.
 
…  mała sala koncertowa Towarzystwa Chopina w Pałacyku Szustra wypełniona po brzegi. Dla reszty słuchaczy pozostał korytarz i boczna sala. Rozpoczął się  koncert jazzowego  Tria  Audiofeelig Pawła Kaczmarczyka.  Na początek magiczne dźwięki  wydobywane z klawiszy starego, wysłużonego fortepianu. Potem  dębowe brzmienie  kontrabasu i w końcu kotły, talerze i zaczarowane pałeczki.  Muzyka zawładnęła całą  przestrzeń. Słuchacze jak zahipnotyzowani kiwali się w rytm muzyki i zapominając na chwilę o problemach dnia codziennego dali się  ponieść czarującym dźwiękom.
A  na koniec długie, gromkie brawa.


Och  ci muzycy… tak samo jak sportowcy powinni dbać o swoją fizyczną formę, sprawność i kondycję. Żeby w trakcie występu nie pojawiły się  „kwadratowe nutki” warto także regularnie korzystać z dobrodziejstw odnowy biologicznej.
Klasyka uczy, że w zdrowym ciele jest zdrowy duch … i lekkość tworzenia.                      

           

Wpisy

W środę wieczorem silny ból "w krzyżu" - chodzę jak kobieta w ciąży. W czwartek masaż: na początku Pani Dorota, a potem Pan Zbyszek. W piątek prowadzę szkolenie. W sobotę biegam po schodach. Dla mnie: CUD! Dziękuję.

Dodaj wpis

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Kontakt

Dąbrowscy - Centrum Masażu Leczniczego

ul. DRAWSKA 23 lok. 12
02-202 Warszawa

pon-pt 10-18

tel. 22 844-10-67

sms.+48669428676

   info@dabrowscymasaze.pl

 

Odwiedź nas

Masz pytania?

Chcesz się umówić na wizytę?

Napisz do nas

Projekt i wykonanie Netmax